Starosta obce
Starosta:
Michal Zurbola
Zástupca starostu:
Pavol Štofko
Postavenie starostu ako jedného z orgánov obce určuje Ústava SR a Zákon o obecnom zriadení v tom zmysle, že starosta:
- je výkonným orgánom obce,
- vykonáva obecnú správu,
- zastupuje obec navonok.
Starosta obce je predstaveným obce a najvyšším výkonným orgánom obce. Treba zdôrazniť, že starosta nie je výkonným orgánom obecného zastupiteľstva, ale obce. Každý z orgánov obce má svoje samostatné postavenie (dané ústavou a zákonmi) a nie sú vo vzťahu vzájomnej podriadenosti a nadriadenosti, ako sa to často v praxi mylne vysvetľuje a dokonca je zaužívané. Aj keď starosta obce a obecné zastupiteľstvo nie sú vo vzťahu vzájomnej podriadenosti a nadriadenosti, zo Zákona o obecnom zriadení vyplývajú určité úpravy, pri ktorých tieto orgány prijímajú rozhodnutia, ktorými sa navzájom ovplyvňujú - napr. obecné zastupiteľstvo rozhoduje o plate starostu a starosta obce má zase za určitých okolností právo pozastaviť výkon uznesenia obecného zastupiteľstva.
Kompetencie, resp. pôsobnosť starostu:
- zvoláva a vedie zasadnutia obecného zastupiteľstva a obecnej rady a podpisuje ich uznesenia,
- zastupuje obec vo vzťahu k štátnym orgánom, právnickým a fyzickým osobám,
- organizuje prácu obecného úradu, ak nie je zriadená funkcia prednostu,
- je štatutárom v majetkovoprávnych vzťahoch obce,
- je štatutárom v pracovnoprávnych vzťahoch zamestnancov obce,
- je správnym orgánom v administratívnoprávnych vzťahoch,
- môže uložiť právnickej osobe pokutu,
- predkladá obecnému zastupiteľstvu návrh na voľbu zástupcu starostu, okruh úkonov a činností, ktoré je zástupca starostu oprávnený vykonávať, vymenovanie prednostu obecného úradu, vymenovanie náčelníka obecnej polície,
- môže pozastaviť výkon uznesenia obecného zastupiteľstva. Starosta obce môže pozastaviť výkon uznesenia len v dvoch prípadoch, a to ak sa domnieva, že uznesenie obecného zastupiteľstva odporuje zákonu, alebo je zjavne nevýhodné pre obec.